Wybrany artykuły

Aby transport ręczny był bezpieczny

Branża przemysłowa nieustannie się rozwija, dlatego też nikogo nie dziwi już regularne opracowywanie nowych technologii produkcji oraz wprowadzanie w przestrzeń fabryk, hal i zakładów pracy wszelkiego typu urządzeń oraz akcesoriów, które docelowo mają znaleźć przełożenie w poprawie jakości pracy, zwiększeniu efektywności działań oraz znacznym odciążeniu pojedynczych pracowników. Od dawna zauważono bowiem, że wypoczęty pracownik jest znacznie bardziej sprawny, pracuje szybciej i chętniej, przez co zdecydowanie poprawia się produkcyjność poszczególnych fabryk.

Angielski dla dzieci

Dzieci od najmłodszych lat przyswajają sobie – zazwyczaj mniej świadomie – wiedzę z różnych dziedzin życia. Warto nakierowywać pociechy na te zagadnienia, które w przyszłości rzeczywiście mogą się przydać. Przykładem takiej dziedziny jest język angielski, którego znajomość przydaje się nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Osoba płynnie porozumiewająca się w języku angielskim jest w stanie „dogadać się” niemalże w każdym miejscu na świecie, ponieważ podstawy wspomnianego języka zna prawie każdy. Warto oczywiście podkreślić, że kilkulatek uczy się głównie poprzez zabawę. Jak się okazuje, lektorzy języków obcych mają wiele pomysłów na to, by dzięki grom i rozrywce dzieciaki zaczęły przyswajać obcą wymowę, gramatykę czy wreszcie podstawę każdego języka – słowa. Co więcej, tego rodzaju zabiegi edukacyjne można stosować również w domu. Jeśli rodzice znają angielski, przy pomocy różnych kreatywnych narzędzi mogą go przekazać swoim podopiecznym. Jak to zrobić? Kiedy zacząć naukę angielskiego u dzieci? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Z pewnością mogą one pomóc w efektywnej nauce języka.

Pierwsze lekcje

Kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko drugiego języka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zazwyczaj dzieci z rodzin dwujęzycznych uczą się języków rodziców jednocześnie, co prowadzi do tak zwanego bilingwizmu. Warto jednak podkreślić, że – przynajmniej w kontekście polskiego oraz angielskiego, gdzie systemy językowe w tym przypadku są zgoła różne – maluch zacznie mówić nieco później niż jego rówieśnicy. Nie jest to jednak niepokojące, ponieważ przetworzenie dwóch odmiennych systemów językowych w tym samym czasie wcale nie jest proste. Co ciekawe, coraz częściej nawet rodzice porozumiewający się w tym samym języku uczą dziecka drugiego języka równomiernie z jego rodzimym odpowiednikiem. Bilingwizm staje się zatem coraz bardziej popularny. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na opcję drugą, naukę angielskiego należy rozpocząć wtedy, gdy polski zostanie opanowany na poziomie komunikatywnym. Zazwyczaj dziecko można w tym przypadku zapisać na dodatkowe zajęcia już po ukończeniu 3 roku życia. Gdy pociecha jest starsza, warto wysłać ją na kurs za granicę. Na stronie takich kursów można przeczytać więcej na ten temat.

Nauka poprzez zabawę

Szkoły językowe oferują rodzicom bardzo kreatywne oraz interesujące kursy językowe dla dzieci. Na te ostatnie mogą uczęszczać nie tylko starsze dzieci uczące się już w szkole podstawowej, gimnazjalnej czy średniej, ale również kilkulatki, które całkiem niedawno nauczyły się mówić. Zajęcia organizowane w szkołach językowych dla najmłodszych grup prowadzone są przez profesjonalnych i doświadczonych lektorów. Ci ostatni są również pedagogami, dlatego doskonale wiedzą, jak podejść do dziecka w taki sposób, by zachęcić je do nauki języka obcego. Warto zresztą zaznaczyć, że wszystkie kursy dla kilkulatków opierają się przede wszystkim na zabawie. Dzięki zorganizowanym grom dzieci są w stanie między innymi:

  • nauczyć się podstawowych zwrotów grzecznościowych,
  • nauczyć się kolorów,
  • wymienić dni tygodnia,
  • wymienić miesiące,
  • wymienić pory roku,
  • śpiewać proste piosenki po angielsku,
  • recytować proste wierszyki i rymowanki,
  • nauczyć się cyferek od 0 do 10,
  • podać nazwy najpopularniejszych owoców i warzyw,
  • przedstawić się oraz krótko opowiedzieć o sobie.

Nauka w domu

Bardzo ważnym elementem nauki języka angielskiego jest to, co dziecko robi w domu. Jeśli rodzice znają angielski, powinni zachęcać pociechę do kontynuowania nauki także poza klasą czy zajęciami dodatkowymi. Angażując się w językowe gry i zabawy, rodzic nie tylko uczy dziecko, ale również efektywnie spędza z nim czas wolny. Co więcej, angielskiego można uczyć się wszędzie. Na przykład podczas gotowania czy spaceru. Ciekawe możliwości dają nam współcześnie również lingwistyczne strony www, które łatwo znajdziemy w sieci internetowej.

Portale dla dzieci

W internecie możemy znaleźć bardzo interesujące strony internetowe związane z nauką języka angielskiego. Niektóre portale przystosowane są dla dzieci. Także tych najmłodszych. Dzięki zagadkom, kolorowankom i prostym grom językowym najmłodsi szybko przyswajają sobie zagraniczne słówka i zasady gramatyczne. Warto jednak pamiętać, że internet powinien być wyłącznie dodatkowym źródłem nauki dla dziecka. Podstawą są oczywiście lekcje w szkołach językowych oraz wiedza zdobywana w domu podczas zabaw z rodzicami czy ze starszym rodzeństwem. 

Nauka języka angielskiego jest bardzo ważna, należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że młodsze dzieci szybciej poznają nowy język dzięki grom i zabawom. Na naukę właściwą przyjdzie jeszcze czas na kolejnych etapach edukacji w szkole.