Wybrany artykuły

Wkłady kominkowe

Sercem kominka zamontowanego w domu czy mieszkaniu jest wkład kominkowy, który stanowi bardzo ważną część każdego „paleniska”. Wybór wkładu okazuje się niezwykle istotny nie tylko pod względem praktycznym, ale również pod względem estetycznym. Co ciekawe różnorodność motywów i obiektów dostępnych na rynku wcale nie ułatwia sprawy. Wkłady kominkowe różnią się od siebie pod względem wielkości, kształtu czy koloru. W efekcie trudno podjąć dezycję, który wkład kominkowy okaże się w przypadku naszej aranżacji optymalny. Przed zakupem warto zorientować się, które wkłady kominkowe sprawdzają się najlepiej w salonie, kuchni czy gabinecie. Należy również zadbać o to, by wkład kominkowy posiadał przydatne elementy, takie jak popielnik (pojemnik na popiół) czy regulatory dopływu powietrza (odpowiedzialne za sterowanie prędkością spalania drewna).

Najpopularniejsze szkodniki roślin

Rośliny, owoce i warzywa to ważna grupa wchodząca w skład źródła pożywienia człowieka. Dzięki uprawom zlokalizowanym niemalże na całym świecie, każdego dnia do sklepów i domów trafiają nie tylko wyhodowane rośliny, ale także przetwory wytworzone przez człowieka. W dobie dwudziestego pierwszego wieku uprawa roślin jest zatem tak samo ważna, jak dla człowieka historycznego, który wiele wieków temu po rozpoczęciu osiadłego trybu życia zaczął zajmować się uprawą roli. Sady, ogrody, szklarnie czy wreszcie ogromne pola są zatem wyjątkowym darem, który człowiek dla własnego dobra od dawien dawna pielęgnuje. Rośliny pozostawione same sobie nie przetrwają długo, ponieważ na ich właściwości odżywcze czyhają również szkodliwe agrofagi. Szkodniki roślin pojawiają się w różnych miejscach. Nie tylko na dużych polach czy w szklarniach. Obiektem zainteresowania ślimaków czy stonki ziemniaczanej może stać się mały, przydomowy ogródek. Warto zatem poznać kilka najpopularniejszych szkodników roślin oraz wiedzieć, jak efektywnie z nimi walczyć.

Ślimaki nagie

Na pozór niewinne ślimaki, w rzeczywistości mogą spustoszyć cały ogród. Na szczęście tylko niektóre gatunki rzeczywiście czyhają niecnie na sadzone warzywa czy rośliny. Atakowane są przede wszystkim liście, pędy, korzenie czy kwiatostany. Ślimaki ze skorupą z reguły nie stanowią problemu. Bardziej niebezpieczne okazują się być ślimaki nagie. Ich obecności można spodziewać się przede wszystkim w porze wiosennej. Na szczęście wspomniane szkodniki można dość łatwo wypędzić z ogrodu dzięki specjalnym specyfikom dostępnym między innymi w sklepie ogrodniczym. Najważniejsze jest przede wszystkim to, by w porę zauważyć ich obecność.

Nicienie w glebie

Nicienie to zwierzęta bezkręgowe, zamieszkujące przede wszystkim środowiska wodne. Niestety, często pojawiają się również w glebie. Nicienie to zazwyczaj pasożyty, żerujące nie tylko na roślinach, ale również na zwierzętach. Ich obecność powinna być zatem jak najbardziej zwalczana. Rośliny, które odstraszają wspomniane agrofagi to między innymi dalie ogrodowe czy nagietek lekarski. Warto zasadzić również szparagi.

Plaga mszyc

Te małe i niepozorne pluskwiaki zazwyczaj pojawiają się masowo w jednym miejscu i tam zazwyczaj żerują na roślinach Mszyce negatywnie reagują na czosnek i anyż, dlatego warto mieć je w swoim ogródku. Doskonałym „odstraszaczem” jest również popularny szczypiorek. Zazwyczaj tam, gdzie pojawiają się mszyce, możemy znaleźć także mrówki. Oba gatunki żyją ze sobą w symbiozie.

Stonka ziemniaczana dawniej i dziś

Jeśli chodzi o stonki, „zwierzątka” wyjątkowo nie lubią miejsc, w których zasadzony został chrzan, len czy fasola. Warto zatem uwzględnić te rośliny w swoich uprawach. Stonka z reguły – jak sama nazwa wskazuje – żeruje na ziemniakach. Uszkadza przede wszystkim liście, kwiaty oraz łodygi. Prawdopodobnie w Europie pojawiła się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Według badaczy przypadkiem znalazła się po prostu na statkach przewożących żywność między naszym kontynentem a Ameryką. Stonkę bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ jej wygląd jest bardzo charakterystyczny. Grzbiet owada (skrzydła) składa się z żółto-czarnych pasków.

Ciekawostką jest fakt, że stonka poważny problem zaczęła stanowić dla naszego kraju dopiero w latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Peerelowskie władze nie omieszkały „plagi” owadów wykorzystać w celach propagandowych. Społeczeństwo miało żyć w przekonaniu, że to armia amerykańska napuściła „żuka kolorado” na nasze tereny, a wszelkie niedobory żywności wiążą się właśnie z obecnością stonki.

Nieproszone króliki

Króliki pojawiają się w w okolicy upraw położonych w bezpośrednim sąsiedztwie polan czy lasów. Warto wiedzieć, że wspomniane zwierzątka niechętnie zaglądają do ogródków, w których posadzona jest cebula.

Uciążliwe myszy

Myszy bardzo negatywnie reagują na miętę pieprzową. Pojawiają się przede wszystkim w okolach łąk, pól i sadów. Najlepszym sposobem walki z myszami jest zniechęcenie ich do działania. Dobrym rozwiązaniem jest chociażby zakup kota (również psa!) oraz sprzątanie resztek roślin z naszego ogródka.

Szkodniki roślin na pozór mogą wydawać się niegroźne. Bagatelizowanie sprawy może prowadzić jednak do nieodwracalnych szkód. Wiedzą o tym doświadczeni rolnicy, sadownicy czy ogrodnicy. W spotkaniu z agrofagiem ważna jest przede wszystkim odpowiednia reakcja. Szybkie odstraszenie czy wyeliminowanie problemu wpłynie pozytywnie na dalszy stan i wzrost rośliny.