Wybrany artykuły

Nowoczesne biurowce

Coraz częściej powstające budynki biurowe odznaczają się nie tylko interesującym wyglądem, ale również dużą funkcjonalnością. Dokładnie tak jest w przypadku nowoczesnego biurowca Novo Office, który został zlokalizowany w jednej z biznesowych dzielnic Poznania. Modernistyczna architektura budynku doskonale harmonizuje z dynamicznie rozwijającą się okolica. Jest to bowiem wymarzone miejsce dla każdego przedsiębiorstwa. Jednak, podczas poszukiwań siedziby idealnej, nie należy kierować się tylko i wyłącznie wrażeniami estetycznymi.

Historia i rodzaje żarówek

Choć w szkole uczymy się o tym, że ojcem żarówki oraz elektryczności jest Thomas Edison, w rzeczywistości prawda wygląda nieco inaczej. Pierwsze badania mające na celu wynalezienie żarówki prowadzone były już pod koniec pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Przy okazji mówienia o historii jednej małej żarówki warto zastanowić się przez chwilę, dlaczego w ogóle warto na ten temat rozprawiać. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest trudno, bo w końcu wynalezienie wspomnianego elementu stanowiło przełomowy etap w historii dziejów. Elektryczność nie tylko poprawiła jakość życia, ale pozwoliła także na różne nowe rozwiązania w zakresie gospodarczym, technicznym i przemysłowym. Warto wyjaśnić więc pokrótce, kto jako pierwszy rozpoczął prace nad budową żarówki oraz jakie rodzaje wspomnianych elementów są dostępne na rynku w czasach współczesnych.

 Prace nad wynalezieniem żarówki

Pierwsze ? co bardzo ważne ? odnotowane informacje na temat żarówek pojawiają się na początku lat czterdziestych dziewiętnastego wieku. Wtedy to francuski naukowiec de Moleyns opatentował wykonaną przez siebie lampkę elektryczną. Warto jednocześnie dodać, że jego dokonania nie znalazło szerokiej aprobaty społeczeństwa, ponieważ wynalazek okazał się niepraktyczny. Stosowana przez niego przy budowie platyna topiła się bowiem pod wpływem wysokiej temperatury. Kolejnych dokonań także nie zawdzięczamy jeszcze Edisonowi. W połowie lat pięćdziesiątych tego samego wieku Niemiec Henry Goebel mieszkający w Nowym Jorku wynalazł żarówkę z włóknem węglowym. Skonstruowany wynalazek działał, jednak wydaje się, że nie był on jeszcze tym, czego oczekiwał cały świat. Włókno węglowe zastosował także wynalazek jw. Swana, który także zdołał opatentować swój projekt pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku. Nieco wcześniej, bo w 1973 roku próby sukcesywne próby zbudowania żarówki podjął Aleksander Łodygin mieszkający w Petersburgu. Jego żarówka świeciła aż pół godziny. Historia żarówki pokazuje, że prace nad wynalazkiem trwały latami, zanim na horyzoncie pojawił się Edison. Dlaczego to właśnie jego nazywamy dzisiaj ojcem elektryczności?

Prace Thomasa Edisona i jego zespołu

Wydaje się, że odpowiedź na poprzednie pytanie wiąże się niejako z efektywnością podejmowanych działań. Dopiero prace Edisona można nazwać w pełni praktycznymi. Warto zaznaczyć, że naukowiec pracował razem ze swoim zespołem, dzięki czemu w zaledwie kilka miesięcy stworzył wynalazek wykorzystywany do dziś. Działania Edisona miały na celu nie tylko stworzenie żarówki (nad którą pracowano zresztą od lat), ale także stworzenie możliwości jej eksploatacji. W tym celu Edison oraz jego zespół zapoczątkowali budowę niezbędnych elektrowni, liczników i przełączników, które ponadto musiały zostać połączone odpowiednimi kablami elektrycznymi. Praca wcześniejszych badaczy w efekcie końcowym stała się więc niewymierna w kontekście tego, czego w bardzo krótkim czasie dokonał Thomas Edison. Dziś rynek elektryczny znacznie się rozwinął, a w przypadku samych żarówek śmiało można mówić o dużej różnorodności wśród produktów proponowanych na rynku. O jakich żarówkach warto zatem wspomnieć?

Rodzaje i budowa żarówek oferowanych na rynku

Przeciętna żarówka składa się ze stałych elementów, takich jak szklana bańka, gaz obojętny, żarnik wolframowy, drut kontaktowy, podpórka, słupek, gwint kontaktowy, trzonek gwintowany, krążek instalacji cieplnej oraz stopa kontaktu elektrycznego. Na rynku można zakupić dzisiaj przynajmniej kilka rodzajów żarówek. Na pierwszy rzut oka te ostatnie mogą różnić się chociażby wyglądem szklanej bańki. W zależności od potrzeb producenci oferują między innymi żarówki, które wydzielają kolorowe światła. Te sprawdzają się na przykład na zabawach i dyskotekach. Najpopularniejsze żarówki znane nie tylko osobom działającym w branży elektrycznej to między innymi żarówki próżniowe, żarówki gazowane czy żarówki halogenowe. Te ostatnie charakteryzują się na przykład tym, że oprócz gazu obojętnego do bańki wprowadza się dodatkowo halogen.