Wybrany artykuły

Zespół muzyczny, czy wodzirej – kto powinien prowadzić zabawy weselne?

Każdemu z nas wesele kojarzy się, słusznie zresztą, z radością. Jest to dzień niezwykle wesoły dla wielu osób zgromadzonych na sali, ponieważ świętujemy fakt powiązania się naszego kochanego rodzeństwa, kuzynostwa, czy przyjaciół. Dobrą atmosferę, oprócz oczywiście samych zgromadzonych, wprowadza na weselu zespół muzyczny, DJ lub wodzirej. Na kogo najlepiej się zdecydować?

Trądzik pospolity a androgeny

zdrowa ceraTrądzik pospolity, określany w fachowej terminologii łacińską nazwą acne vulgaris, to dolegliwość najczęściej dotykająca młodych ludzi i pojawiająca się pomiędzy 13. a 20. rokiem życia. Coraz częściej jednak zmiany skórne nie kończą się na okresie pokwitania i pozostają stałym lokatorem skóry twarzy, dekoltu i pleców na długo po zakończeniu okresu nastoletniego. Powstawanie trądziku pospolitego powiązane jest najczęściej z nadczynnością gruczołów łojowych oraz zmianami hormonalnymi, nic więc dziwnego, że przeważająca część osób dotkniętych tą trudną do wyleczenia przypadłością regularnie poszukuje wsparcia w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych.

Przyczyny powstawania wyprysków nie są jednoznacznie ustalone, przede wszystkim dlatego, że każdy organizm jest inny i każdy posiada swoje własne, wewnętrzne uwarunkowania. Faktem jest jednak, że istnieje grono osób, których trądzik pospolity nie dotyka, musi więc istnieć racjonalne wyjaśnienie, tłumaczące tworzenie się ropnych zmian i guzków. Przyjmuje się więc, że trądzik należy do chorób dotykających mieszka włosowego i wiąże się z zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych, do których ?obowiązków? należy produkowanie sebum zapobiegającego wysuszaniu się skóry. Ze względu na to, że w okresie dojrzewania może pojawić się problem z prawidłowym wydzielaniem sebum, skóra może być na zmianę wysuszona lub przetłuszczona, co sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, prowadzących do pojawiania się trądziku.

Najprościej mechanizm można opisać jako trzy, występujące po sobie, etapy. W pierwszej kolejności skóra wydziela nadmiar sebum, następnie pojawia się problem z zatykaniem się gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do rozwoju bakterii. Nadmiar sebum kojarzony jest najczęściej z produkcją męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, których nadprodukcja rozbija stabilność organizmu. W konsekwencji w mieszkach włosowych powstaje ognisko zapalne, wywołujące zmiany trądzikowe. Czynnikiem decydującym o tym czy trądzik pospolity pojawi się na skórze, czy też nie jest przede wszystkim indywidualna skłonność do nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Czasami spowodowane jest to kwestiami genetycznymi, czasami jednak ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, których głównym motorem są, wspomniane już wcześniej, androgeny. Takie wyjaśnienie mogłoby też automatycznie tłumaczyć nasilenie zmian skórnych w przypadku kobiet spodziewających się miesiączki, pojawiające się w zdecydowanej większości na tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Spadek estrogenów i automatyczny wzrost androgenów może u kobiet pojawiać się analogicznie do burzy hormonalnej dotykającej nastolatków w okresie dojrzewania. Choć teorii dotyczących genezy trądziku jest wiele i różnią się one w zależności od specjalistów, ta powiązana z nadmiarem androgenów wydaje się być trafna zwłaszcza, kiedy weźmie się pod uwagę dobre efekty po zażyciu leków antyandrogenowych. Oczywiście jeżeli zmiany skórne nie były dokuczliwe a z czasem zaczęły się pojawiać, niezbędne jest poszukiwanie czynników indywidualnych, takich jak chociażby zażywanie odpowiednich leków, nieodpowiednio dobranych kosmetyków lub też wewnętrzne problemy organizmu.

Do głównych sprawców zwykle należą bakterie i grzyby. Czasami problemy skórne mogą wywoływać...zepsute zęby. Przed przystąpieniem do zażywania pigułek przepisanych przez dermatologa dobrze więc dokładnie się przebadać i odwiedzić gabinet stomatologiczny. Niezbędne jest prawidłowe dbanie o higienę skóry, nie tylko tej dotkniętej trądzikiem, przede wszystkim dlatego, że problemy z cerą mogą pojawić się w każdym wieku i na skutek rozmaitych czynników środowiskowych.