Wybrany artykuły

Nowoczesna reklama

GoodSolutions to poznańska agencja reklamowa, która od siedmiu lat istnieje na rynku usługowym. Przez cały czas swojego istnienia nieprzerwanie działa i zdobywa potrzebne doświadczenie. Zespól profesjonalistów specjalizuje się w reklamie internetowej. Wchodząc na stronę http://www.goodsolutions.pl/ można zapoznać się z bogatym portfolio. Przez 7 lat istnienia GoodSolutions wykonało prawie 200 projektów i nawiązało współpracę z ponad 250 klientami, którzy pochodzą z rozmaitych branż.

Trądzik pospolity a androgeny

zdrowa ceraTrądzik pospolity, określany w fachowej terminologii łacińską nazwą acne vulgaris, to dolegliwość najczęściej dotykająca młodych ludzi i pojawiająca się pomiędzy 13. a 20. rokiem życia. Coraz częściej jednak zmiany skórne nie kończą się na okresie pokwitania i pozostają stałym lokatorem skóry twarzy, dekoltu i pleców na długo po zakończeniu okresu nastoletniego. Powstawanie trądziku pospolitego powiązane jest najczęściej z nadczynnością gruczołów łojowych oraz zmianami hormonalnymi, nic więc dziwnego, że przeważająca część osób dotkniętych tą trudną do wyleczenia przypadłością regularnie poszukuje wsparcia w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych.

Przyczyny powstawania wyprysków nie są jednoznacznie ustalone, przede wszystkim dlatego, że każdy organizm jest inny i każdy posiada swoje własne, wewnętrzne uwarunkowania. Faktem jest jednak, że istnieje grono osób, których trądzik pospolity nie dotyka, musi więc istnieć racjonalne wyjaśnienie, tłumaczące tworzenie się ropnych zmian i guzków. Przyjmuje się więc, że trądzik należy do chorób dotykających mieszka włosowego i wiąże się z zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych, do których ?obowiązków? należy produkowanie sebum zapobiegającego wysuszaniu się skóry. Ze względu na to, że w okresie dojrzewania może pojawić się problem z prawidłowym wydzielaniem sebum, skóra może być na zmianę wysuszona lub przetłuszczona, co sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, prowadzących do pojawiania się trądziku.

Najprościej mechanizm można opisać jako trzy, występujące po sobie, etapy. W pierwszej kolejności skóra wydziela nadmiar sebum, następnie pojawia się problem z zatykaniem się gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do rozwoju bakterii. Nadmiar sebum kojarzony jest najczęściej z produkcją męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, których nadprodukcja rozbija stabilność organizmu. W konsekwencji w mieszkach włosowych powstaje ognisko zapalne, wywołujące zmiany trądzikowe. Czynnikiem decydującym o tym czy trądzik pospolity pojawi się na skórze, czy też nie jest przede wszystkim indywidualna skłonność do nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Czasami spowodowane jest to kwestiami genetycznymi, czasami jednak ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, których głównym motorem są, wspomniane już wcześniej, androgeny. Takie wyjaśnienie mogłoby też automatycznie tłumaczyć nasilenie zmian skórnych w przypadku kobiet spodziewających się miesiączki, pojawiające się w zdecydowanej większości na tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Spadek estrogenów i automatyczny wzrost androgenów może u kobiet pojawiać się analogicznie do burzy hormonalnej dotykającej nastolatków w okresie dojrzewania. Choć teorii dotyczących genezy trądziku jest wiele i różnią się one w zależności od specjalistów, ta powiązana z nadmiarem androgenów wydaje się być trafna zwłaszcza, kiedy weźmie się pod uwagę dobre efekty po zażyciu leków antyandrogenowych. Oczywiście jeżeli zmiany skórne nie były dokuczliwe a z czasem zaczęły się pojawiać, niezbędne jest poszukiwanie czynników indywidualnych, takich jak chociażby zażywanie odpowiednich leków, nieodpowiednio dobranych kosmetyków lub też wewnętrzne problemy organizmu.

Do głównych sprawców zwykle należą bakterie i grzyby. Czasami problemy skórne mogą wywoływać...zepsute zęby. Przed przystąpieniem do zażywania pigułek przepisanych przez dermatologa dobrze więc dokładnie się przebadać i odwiedzić gabinet stomatologiczny. Niezbędne jest prawidłowe dbanie o higienę skóry, nie tylko tej dotkniętej trądzikiem, przede wszystkim dlatego, że problemy z cerą mogą pojawić się w każdym wieku i na skutek rozmaitych czynników środowiskowych.