Wybrany artykuły

Nowe i używane części samochodowe

Właściciele aut często nie troszczą się o swoje drogocenne pojazdy i zwracają na nie uwagę dopiero wtedy, gdy jest już za późno i pojazd po prostu przestaje jeździć. Warto wiedzieć więc, że przynajmniej raz w roku przegląd ? nota bene obowiązkowy ? może wskazać ewentualne usterki, które często naprawia się bezproblemowo. W przypadku większych awarii nierzadko wiedza mechaników samochodowych wystarcza, by po zamianie odpowiedniej części auto znów zaczęło jeździć. Ryzyko jest jednak tak wielkie, że reagowanie nawet na niewielkie zmiany w aucie może zapobiec późniejszym, o wiele większym problemom. Większość mechaników zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre awarie są powtarzalne w określonych modelach samochodu. Niekiedy warsztaty samochodowe oferują na miejscu naprawienie i wymianę części, ponieważ z góry sprowadzają je od zaufanych firm.

Plusy i minusy klimatyzacji w samochodzie

klimatyzacja w samochodzieJeszcze do niedawna kierowcy, którzy mieli ochotę na wpuszczenie do swojego samochodu odrobiny chłodnego powietrza, musieli korzystać z opcji otwierania okna podczas jazdy, co nie zawsze było skuteczne i dawało zamierzony efekt. Klimatyzacja samochodowa należała do rarytasów, na którą pozwolić sobie mogli jedynie właściciele najnowszych modeli pojazdów, jednak dzisiaj nie ma już większego problemu z zamontowaniem jej nawet na specjalne zamówienie. Praktycznie każdy samochód wyposażony jest, lub też może być wyposażony w klimatyzację samochodową, która staje się standardem, podobnie zresztą jak obserwowalne jest to w przypadku oświetlenia ksenonowego czy turbosprężarek. Wokół klimatyzacji narosło jednak wiele pozytywnych i negatywnych opinii, przez co podział na jej zwolenników i przeciwników stał się niezwykle wyraźny. Zdecydowanymi pozytywami klimatyzacji jest bez wątpienia możliwość utrzymywania stałej temperatury wewnątrz pojazdu, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Wysoka temperatura sprawia, ze kierowca staje się ospały a szybkość jego reakcji gwałtownie spada, przez co ryzyko wypadku staje się znacznie wyższe. Użytkownicy klimatyzacji powinni jednak pamiętać, że powinna być ona używana przez cały rok, także w zimie. Przeciwnicy zwracają jednak uwagę na szybsze zużywanie się paliwa podczas intensywnej pracy klimatyzacji, co zwiększa koszty eksploatacji pojazdu. Istotne są także kwestie zdrowotne, przede wszystkim dlatego, że chłodne powietrze osusza śluzówki i drogi oddechowe, przez co możliwe jest narażanie się na częste przeziębienia oraz alergie. Klimatyzacja samochodowa spełnia prawidłowo swoją rolę tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio serwisowana, dlatego nie powinno się zapominać o dokładnym czyszczeniu jej przyłączy. Chłodne powietrze może przynosić ulgę podczas upałów, jednak drobnoustroje i bakterie, które tłoczone są wraz z nim i które chętnie osiadają w zakamarkach kanalików, mogą bezpośrednio wpływać na pogorszenie naszego stanu zdrowia, dlatego też warto zadbać o czystość i sprawność całego systemu. Specjaliści zgodnie twierdzą, że układy klimatyzacyjne muszą być prawidłowo czyszczone i serwisowane przynajmniej raz do roku, z kolei częściej powinno się wymieniać filtry pyłowe, które ulegają częstemu zabrudzeniu. Problematyczny może okazać się także nieprzyjemny zapach, pojawiający się zwłaszcza wtedy, kiedy klimatyzacja samochodowa uruchamiana się wiosną, po kilkumiesięcznym zastoju. Oszraniający się parownik może, w którym wytwarza się wilgoć jest rajem dla grzybów i bakterii, dlatego też system powinien być wykorzystywany przez cały rok. Jest to także sygnał, że klimatyzacja oczekuje na dokładne oczyszczenie.