Wybrany artykuły

Nowe i używane części samochodowe

Właściciele aut często nie troszczą się o swoje drogocenne pojazdy i zwracają na nie uwagę dopiero wtedy, gdy jest już za późno i pojazd po prostu przestaje jeździć. Warto wiedzieć więc, że przynajmniej raz w roku przegląd ? nota bene obowiązkowy ? może wskazać ewentualne usterki, które często naprawia się bezproblemowo. W przypadku większych awarii nierzadko wiedza mechaników samochodowych wystarcza, by po zamianie odpowiedniej części auto znów zaczęło jeździć. Ryzyko jest jednak tak wielkie, że reagowanie nawet na niewielkie zmiany w aucie może zapobiec późniejszym, o wiele większym problemom. Większość mechaników zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre awarie są powtarzalne w określonych modelach samochodu. Niekiedy warsztaty samochodowe oferują na miejscu naprawienie i wymianę części, ponieważ z góry sprowadzają je od zaufanych firm.

Łatwiejszy transport ręczny

narzędzia pneumatyczneZe względu na to, że branża przemysłowa nieustannie się rozwija, wzrasta zapotrzebowanie na wyposażanie hal czy też zakładów produkcyjnych w sprzęty i urządzenia skonstruowane na bazie całego dorobku zgromadzonego przez automatykę przemysłową. Trudno sobie bowiem wyobrazić sprawną i efektywną pracę, w której wykorzystywana byłaby jedynie siła ludzkich mięśni.

 Transport ręczny ciężkich elementów czy towaru o zwiększonym gabarycie jest nie tylko niemożliwy do wykonania przez pojedynczego pracownika, ale i nieekonomiczny, ponieważ pochłania znaczną część czasu, jak i nadmierną ilość energii. Transport ręczny może być także ryzykowny ze względu na to, że wszelkiego rodzaju przeciążenia, na które narażone są ludzkie organizmy, mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia, powodować uszkodzenia ciała czy silne przemęczenie. Ze względu na to, że wzrosła konieczność poprawienia ergonomii pracy, firmy zajmujące się automatyką przemysłową podjęły się zadania wyjścia naprzeciw oczekiwaniom właścicieli zakładów przemysłowych oraz wszystkich zatrudnionych w nich osób i skonstruowania systemów, które umożliwiłyby transport ręczny nieeksploatujący nadmiernie pracowników. Wykonywanie czynności połączonych z tego typu ?samodzielnym? transportem jest niezwykle ryzykowne i niezgodne z przepisami bhp, głównie na wysokie ryzyko wypadkowe. Najczęstszymi dolegliwościami są urazy układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego też twórcy urządzeń przeznaczonych do transportu ręcznego postawili sobie za główny cel przeciwdziałanie tego typu zjawiskom i wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki pracy. Z tego też powodu w przestrzeni fabryk i hal produkcyjnych pojawiły się urządzenia i przyrządy pomocnicze, które byłyby dobrane w jak najlepszy sposób zarówno do masy, jak i rodzaju przenoszonych ciężarów. Najczęściej stosowanymi są głównie wózki wyposażone w koła, których maksymalna masa ładunku może wynosić nawet czterysta pięćdziesiąt kilogramów. Ułatwiają one więc nie tylko przewożenie ciężkich elementów, ale i lekkie wprowadzanie ich w ruch, dzięki czemu pracownik nie musi gwałtownie szarpać wózka, aby móc efektywnie z niego korzystać.ergonomia pracy